O czym pamiętać przy wyborze lampy wiszącej?

News

Od żyrandoli oczekuje się, że będą oświetlały całe pomieszczenia. Co jednak wcale nie mniej istotne, wymaga się, aby robiły to umiejętnie. Jeśli wybór lampy wiszącej będzie przebiegał w oczekiwany sposób, możemy liczyć na to, że wyeksponowane zostaną walory każdego pokoju. Co więcej, możliwe będzie ukazanie stylu oraz głębi kolorów i dodatków użytych w aranżacji wnętrza. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki odpowiedniemu ustawieniu kąta, pod jakim pada światło. Wybór jest duży i obejmuje między innymi lampy stołowe, kinkiety, lampy wolnostojące, oczka, a także lampy wiszące. To właśnie te ostatnie zalicza się do cieszących się największą popularnością.

Osoby, które decydują się na zakup żyrandola muszą brać pod uwagę przynajmniej kilka kwestii. W pierwszej kolejności jest to dobór mocy żarówek i koloru samego światła. Pomieszczenia mają swoje określone zadania do spełnienia, są też przystosowane do wykonywania w nich różnej czynności. Inne oświetlenie wybiera się zatem urządzając gabinet, a inne wtedy, gdy mamy do czynienia z sypialnią. Co do zasady lampa jest umieszczana na środku sufitu jednak w nowoczesnych aranżacjach coraz częściej zajmuje miejsce nad stołem, a ten wcale nie zawsze jest ulokowany na środku pokoju. Ciekawym pomysłem jest również lampa ulokowana nad łóżkiem. Lokalizacja lampy ma duże znaczenie, za czynnik istotny uważa się jednak również jej wysokość.

Ta jest uzależniona przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. Wychodzi się przy tym z założenia, że im pomieszczenie jest mniejsze, tym niżej mogą być umieszczane klosze, światło jest wówczas znacznie mniej intensywne, ale i pomieszczeń, które należy oświetlić jest bez porównania mniej. Jeśli lampa jest zamocowana zbyt wysoko, pokój sprawia wrażenie niedoświetlonego, a gdy żyrandol wisi zbyt nisko, światło oślepia, a wyższe osoby mają problemy z przemieszczaniem się. Jeśli światło jest skierowane w dół, rozprasza się po ścianach i suficie. Ma to swoje konsekwencje, niektóre części pomieszczenia i przedmioty są bowiem doświetlone w większym, a inne w mniejszym stopniu.